O co w tym wszystkim chodzi?

Cosmodernism to jednoosobowy intermedialny projekt artystyczny, który powstał w 2019 roku w Katowicach. Zawiera on w sobie zarówno szeroko rozumiany abstrakcyjny video art i fotografię, jak i autorski sound design oraz działania eksperymentalne i performatywne. Głównym założeniem projektu jest poszukiwanie abstrakcyjnej ekspresji, poprzez zgłębianie tajników mikro i makro obserwacji w połączeniu ze specjalnie skomponowanymi pejzażami dźwiękowymi własnej produkcji. Jako budulec moich filmów często wykorzystuję różnego rodzaju substancje chemiczne, barwniki, obiekty, ciekawe reakcje, zarówno ze świata chemii i fizyki. 

Do kreowania i obserwacji swoich kompozycji używam mikroskopu oraz innej precyzyjnej optyki w połączeniu z kamerą, którą wykorzystuję do rejestrowania obrazu w różnego rodzaju autorskich mikro-planach filmowych, opartych na własnej produkcji mechanizmach i systemach oświetlenia. Staram się cały czas poszukiwać nowych dla mnie metod obserwacji, które dadzą mi szersze możliwości pokazania świata w mikroskali i nie tylko. 

Jako że nie posiadam żadnego naukowego zaplecza to moje poczynania opierają się głównie na empirycznych doświadczeniach i metodzie prób i błędów - co postrzegam jako istotną część mojego projektu. Pomimo tego, że wiele ujęć, które można zobaczyć w moim portfolio, sprawia wrażenie wygenerowanych komputerowo, to jednak nie zostały one stworzone przy użyciu CGI i technik cyfrowych. To wszystko prawdziwe obiekty w nierealnej perspektywie. Science fiction ale bez fiction.

Mikrochemiczny retrofuturyzm

Geneza

Projekt powstał jako szczęśliwa konsekwencja otrzymania prezentu urodzinowego od moich przyjaciół, którym był mój pierwszy mikroskop. Na przestrzeni pierwszych kilku tygodni, świat mikrofotografii, rejestrowanej na początku przy pomocy telefonu komórkowego przykładanego do okularu mikroskopowego, na tyle mnie wciągnął, że zapragnąłem jeszcze bardziej zgłębiać i poszerzać znajomość jego tajników. To wyznaczyło zupełnie nowy i niespodziewany bieg wydarzeń jakim było powstanie tego projektu. 

Nazwa Cosmodernism wykrystalizowała się po kilku miesiącach, co nadało tej inicjatywie pewną tożsamość i trafnie określiło moje inspiracje za nią idące, jakimi są szeroko rozumiane zjawiska kosmiczne - od atomów po galaktyki - skalowane w każdą stronę. Myślę że bardzo duży wpływ na moją twórczość miała wszelkiego rodzaju sztuka abstrakcyjna, dzieła sci-fi oraz ogólny zachwyt nad złożonością otaczającego nas świata i procesów które nim kierują. Po pewnym czasie od powstania projektu, naturalną konsekwencją produkcji materiałów wideo okazała się potrzeba tworzenia własnego udźwiękowienia do tworzonych filmów. To zapoczątkowało, zupełnie nową wtedy w moim życiu, przygodę z poznawaniem tajników dźwięku. Soniczne eksperymenty stały się wtedy nieodłączną, integralną częścią projektu.

O autorze

Nazywam się Kamil Czapiga, urodziłem się in 1991 roku w Katowicach w Polsce, gdzie nadal mieszkam i tworzę. Moja kreatywna przygoda zaczęła się już w wieku młodzieńczym, gdy moi rodzice wysłali mnie do lokalnej szkoły plastycznej, pomimo że nie uważałem tego wtedy za najlepszy pomysł. Kilka lat później, już bez oporów, kontynuowałem swoją edukację artystyczną na Akademii Sztuk Pięknych w moim mieście, gdzie studiowałem na kierunku Projektowania Graficznego, a dyplom licencjacki obroniłem w 2012 roku pracowni ilustracji. Podczas studiów rozpocząłem swoją karierę jako ilustrator i tatuator. Przez kolejne 11 lat prowadziłem swoją prywatną pracownię tatuażu, gdzie wykonywałem swoje autorskie projekty dla klientów zarówno z Polski jak i zagranicy. W kwietniu 2023 roku, z racji na nieoczekiwane przyspieszenie rozwoju mojego pobocznego projektu mikroskopowego, podjąłem decyzję o całkowitym zakończeniu mojej kariery w branży tatuatorskiej i skupieniu się wyłącznie na projekcie Cosmodernism, który jest aktualnie moją główną platformą pracy i kierunkiem działań kreatywnych. 

Współpraca

Poza moją stricte autorską twórczością, projekt opiera się również na różnego rodzaju współpracach z innymi artystami, instytucjami i firmami. Jeśli jesteś zainteresowany taką współpracą lub licencjonowaniem moich prac to zapraszam do kontaktu mailowego, który znajdziesz poniżej.